fbpx

Jak dobrać rozmiar obuwia dla dziecka?


Oczywiście najprościej jest zabrać dziecko ze sobą i liczyć na to, że bez grymasu i żadnego oporu pozwoli przymierzyć jakieś 10 par butów, aby rodzic mógł zdecydować się na tę trzecią lub czwartą i znów przymierzyć ją bez marudzenia.

Takie rzeczy dzieją się tylko w bajkach, albo w reklamie – rzeczywistość jest zupełnie inna. Aby dobrze dobrać buty dla dziecka warto znać kilka sposobów, jak prawidłowo zmierzyć stopę dziecka i wybrać odpowiedni rozmiar.

Jak prawidłowo zmierzyć stopy dziecka?

1. Wykorzystaj ścianę, kartkę papieru i ołówek.

Kartkę papieru (najlepiej w kratkę) ułóż dokładnie przy ścianie. Dziecko ustaw przy ścianie w taki sposób, aby za piętą był kąt prosty. Zaznacz długość biorąc pod uwagę najdłuższy palec. Wykonaj tę czynność dla prawej i lewej stopy.

Następnie zmierz długość od ściany do najdłuższego palca. Pamiętaj, że stopy mogą się różnić i wówczas należy wziąć pod uwagę długość większej stopy dziecka.

2. Pomiar obrysu stopy

Ułóż na podłodze 2 kartki i postaw na nich dziecko. Na każdej jedna stopa.
Następnie, trzymając pionowo ołówek lub flamaster obrysuj kształt stóp malucha. Obrysowujemy każdą stopę po kolei. Teraz zmierz miarką lub linijką długość od najbardziej wysuniętego do tyłu punktu na pięcie do najbardziej wysuniętego punktu z przodu, czyli zazwyczaj do 1. lub 2. palca.

3. Przymierzalnia stóp w pudełku

To jeden ze sposobów na prawidłowy pomiar stóp dziecka, który może być fantastyczną zabawą. Wykorzystaj sztywne kartonowe pudełko.
Na pewno znajdziesz jakieś pudełko po otrzymanych przesyłkach.
Włóż nóżkę dziecka dosuwając piętę do jednego boku, następnie dokładnie zaznacz koniec najdłuższego palca dziecka.

Miarką krawiecką lub linijką zmierz długość stopy. Drugą stopę zmierz w ten sam sposób. Jeśli pudełko jest duże możesz spróbować zmierzyć obie stopy przy jednym podejściu.
Oczywiście ten pomiar należy zrobić przed każdymi zakupami. Szczególnie w przypadku małych dzieci stopa potrafi szybko zmieniać rozmiar i warto zadbać o to, aby dziecko chodziło w dobrze dobranych butach.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać podczas zakupu butów dla dziecka?

  1. Długość każdej ze stóp może się od siebie różnić. Zawsze mierz obie stopy, a rozmiar obuwia dobieraj do większej stopy.
  2. Zaleca się, aby buty były o około 0,5 – 0,7 cm dłuższe od stopy. Dobre buty to takie, które pozwalają dziecku ruszać paluszkami. Zazwyczaj, gdy but jest za mały dziecko nam to sygnalizuje. Pamiętaj, że za duże buty też nie są dobrym rozwiązaniem.
  3. Rozmiary obuwia każdego z producentów zazwyczaj różnią się od siebie, stąd ważne, aby znać długość stopy dziecka, a nie tylko rozmiar.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I otrzymaj 10% zniżki.