fbpx

Pierwsze kroki dziecka. Jakie buty wybrać?


Ta chwila, kiedy Twój maluch zrobi pierwszy krok jest niezwykle emocjonująca. Każdy rodzić wyczekuje tego momentu, gdy maluch przestaje raczkować i zaczyna chodzić. Wtedy zaczynasz się zastanawiać co możesz zrobić, by Twoje dziecko czerpało przyjemność z każdego kroku, który zrobi. Zaczynasz szukać najlepszych butów dla niego. Na łamach tego artykułu dowiesz się jak wybrać pierwsze buty dla swojej pociechy. 


Wybór pierwszych butów jest niezwykle istotny – Twoja decyzja ma ogromne znaczenie dla rozwoju motorycznego dziecka, a także dla jego zdrowia. Efekty źle dobranych butów dla dzieci towarzyszą im przez całe życie.

Kiedy kupić buty dla dziecka?

Zakup pierwszych butów nie jest łatwy. To właśnie w nich dziecko będzie pokonywało pierwsze przeszkody, które napotka na spacerach czy podczas chodzenia po domu. Często rodzice zastanawiają się, kiedy tak naprawdę ich dziecko powinno zacząć nosić buty

Buty stanowią zamkniętą przestrzeń dla stopy – odczuwanie podłoża i zbieranie doświadczeń za pomocą zmysłów jest znacznie utrudnione. Z tego powodu zalecamy, by kupić pierwsze buty gdy jest to konieczne – by chronić stopę przed czynnikami zewnętrznymi, np. kamieniami, a także by zapewnić dziecku bezpieczeństwo i chronić jego stopy przed urazami. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszych butów dla dziecka?

Zastanawiasz się jakie cechy powinny mieć pierwsze buty dla dziecka? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, którymi możesz się spokojnie kierować podczas wyboru.

  • W pierwszej kolejności zwróć uwagę na to czy buty utrudniają Twojemu dziecku chodzenie, a także poruszanie stópką. But powinien mieć także elastyczną podeszwę, a także wskazane jest by był lekki i miękki. Elastyczna podeszwa skutecznie pozwala na zgięcie stopy pod palcami. Podeszwa powinna dać się zgiąć do wewnątrz i na zewnątrz czyli wykręcić niczym ręcznik.

Zastanawiasz się czy but jest wystarczająco miękki? Wykonaj mały test – sprawdź czy twój maluch może swobodnie siadać i kucać w bucikach. 

  • Zwróć uwagę na zapiętek – powinien od dobrze przylegać do pięty, Stopa w bucie nie powinna się przesuwać do przodu, ale także nie powinna być sztywna.  Dobrze dopasowany but to taki, który skutecznie “trzyma” stopę, jednak nie usztywnia kostki – nie ogranicza jej ruchomości. 
  • Jaka powinna być podeszwa? Przede wszystkim nie może być ona śliska, a materiał z której jest wykonana powinna pozwolić stopie “oddychać”. 
  • But sznurowany czy na rzep? To kolejny dylemat młodych rodziców. Na rynku jest wiele modeli butów i stylów zapięć. Buty na rzep dobrze utrzymują stopę w bucie. Rzepy nie będą się odpinały i „luzowały”. Buty sznurowane pozwalają natomiast lepiej dopasować but do stopy.  

Rozwiązania ABC KIDS a pierwsze kroki dziecka

Poznaj technologię ABC KIDS Poland, które dostosowaliśmy, by zapewnić Twojemu dziecku komfort podczas stawiania pierwszych kroków.

Ai+CUP jest to unikalne rozwiązanie, które pozwala na pełne objęcie części piętowej i tym samym umożliwia stabilizację stopy dziecka, a także zabezpiecza ją przed przesuwaniem się na boki. Unikalna konstrukcja daje wsparcie i odpowiednie ułożenie stopy, chroniąc przed upadkiem i uderzeniem.

Ai+XBEND czyli rozwiązanie dedykowane konstrukcji spodu z charakterystycznym podziałem części śródstopia w kształcie litery X. System ten został zaprojektowany dla dzieci, które właśnie zaczynają chodzić i biegać.

Czy warto kupić używane buty lub dać dziecku buty po bracie/ siostrze?

Nie zalecamy takiego działania, ponieważ każde dziecko posiada jedyny w swoim rodzaju kształt stopy i unikalny wzorzec ruchu. Buty dopasowują się do stóp dziecka.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I otrzymaj 10% zniżki.